Ciekawostki

Pamiętaj! Jesteś tym co zjesz, Twoje krewetki są tym czym je karmisz. Jednym z wielu sekretów, udanej i powtarzalnej hodowli osza- łamiających krewetek BENI- BACHI jest dopracowywana od 2000r. dieta.

Jak założyć krewetkarium

SPRAWDZONA METODA ZAKŁADANIA KREWETKARIUM
Opieka nad krewetkami może być tak prosta jak opieka nad rybami, pod warunkiem, że będziesz podążać zgodnie z tym tutorialem. Poniżej prezentujemy sprawdzony sposób na udane krewetkarium z produktami BENIBACHI. 

JAK ZAŁOŻYĆ KREWETKARIUM TO BARDZO CZĘSTO ZADAWANE PRZEZ WAS PYTANIE
Podobnie jak w przypadku zakładania akwarium z określonymi gatunkami ryb, dla krewetek należy także dopasować jakość i parametry wody, gdyż podobnie jak ryby a nawet bardziej krewetki mają mocno określone wymagania. Jest to najważniejsza myśl przewodnia jaką należy się kierować. Dobrze założone krewetkarium, zgodnie z wymaganiami krewetek będzie owocowało zdrowymi i silnymi krewetkami a także niejednokrotnie maluchami. Źle założone krewetkarium da o sobie znać za tydzień, miesiąc, lub kilka miesięcy. Szkoda czasu i życia krewetek na eksperymentowanie ... 

KREWETKARIUM NA WODZIE KRANOWEJ, PROSTO I PRZYJEMNIE
Większość akwarystów chciała by hodować swoje krewetki na wodzie kranowej, prosto i przyjemnie bez dużej ilości specjalnych zabiegów. Dlatego instruktaż ten jest przede wszystkim dla osób, które używają wody kranowej. Część z Was używa wody deszczowej lub wody ze studni, mimo to może także postępować zgodnie z tym poradnikiem. 

PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE KREWETKARIUM
Podstawowym sprzętem do założenia krewetkarium jest: akwarium, grzałka do utrzymania minimalnej, właściwej temperatury i sprawdzony filtr. Następnie kluczowe jest użycie BEE MAX, preparatu który dzięki wysokiej koncentracji bakterii tlenowych i specjalnych enzymów aktywuje i stale usprawnia filtrację. Jest to bardzo ważny punkt zakładania i utrzymania krewetkarium.
Następnymi elementami są dekoracje i rośliny. Korzeń musi być spreparowany i pochodzić z pewnego źródła. Rośliny muszą także pochodzić z pewnego źródła, nie bezpośrednio z hodowli komercyjnej. 

3 NIEZBĘDNE SUPLEMENTY DLA ZDROWEGO KREWETKARIUM
Podstawą każdego profesjonalnego krewetkarium jest podłoże BLACK SOIL, preparat bakteryjno-enzymatyczny BEE MAX i minerał MIRONEKUTON (100% pure). Nic nie może zastąpić tych produktów, których używamy z ogromnym sukcesem już od prawie 15 lat.

  • BENIBACHI BLACK SOIL to podłoże idealne dla krewetek, używamy go w niemal tysiącu naszych zbiorników hodowlanych w Japoni, a także używają go dziesiatki tysięcy krewetko maniaków na świecie, zwłaszcza w Azji. BLACK SOIL tworzy doskonałe warunki do życia i rozmnażania, warunki idealne do utrzymania nawet najwyższych klas krewetek CRS. Ponadto ma naturalny, ciemny kolor ziemi, który uwielbiają krewetki. Receptura podłoża i jego unikalny kształt zostały dopracowane przez nas po latach do perfekcji. BLACK SOIL to konieczna baza do założenia krewetkarium. Nasze podłoże zdobyło takie uznanie, że produkujemy je także dla wielu marek krewetkowych.
  • BEE MAX preparat bakteryjno-enzymatyczny to drugi produkt bez którego zdrowe krewetkarium nie może prawidłowo funkcjonować. BEE MAX usprawnia setki procesów w akwarium, filtrację, stale usuwa toksyny i zanieczyszczenia, poprawia zdrowie i metabolizm krewetek, zapobiega śnięciu i śmierci krewetek, przyspiesza cykl azotowy, poprawia wymianę gazową i wiele wiele więcej. Dzięki temu krewetki są stale chronione przed ich własnymi toksycznymi odchodami, psującymi się resztkami pokarmu, psującymi się martwymi krewetkami lub rybami, nieprzerobionym jeszcze trującym amoniakiem i azotynami. BEE MAX jest przez nas pieczołowicie przygotowywany z mieszanki enzymów, chitozanu i ponad 80 mikrobów. Ta specjalna kompozycja naturalnych składników dojrzewa w ciemnym miejscu od 2 do 6 miesięcy. To dlatego nasz produkt jest tak unikalny i niezastąpiony.
  • MIRONECTON POWDER czyli minerały które są obecne w naturalnym środowisku, a nie ma ich w wodzie kranowej. Minerały są niezbędne dla życia krewetek i funkcjonowania krewetkarium. Krewetki chłoną je przez skrzela, im bogatsze i czystsze minerały tym lepiej. Nasz MIRONECTON POWDER jest wydobywany na wyłączności tylko dla nas w jednym miejscu w Japonii. Dzięki temu jako jedyni oferujemy najczystszy produkt w swojej klasie, który zawiera kilkadziesiąt minerałów i 100% rudy MIRONEKUTONU bez domieszek. Jest to niezbędny, sprawdzony i stały element naszych zbiorników hodowlanych. Występuje w formie skały MIRONEKUTON (100% pure), które uwalnia minerały stopniowo, im dłużej jest w krewetkarium tym wolniej, a także w formie proszku MIRONECTON POWDER, który uwalnia minerały i rozpoczyna działanie niemal natychmiast.

Podsumowując trzy wyżej wymienione produkty t. j. BLACK SOIL, BEE MAX, MIRONECTON POWDER są niezbędne to przygotowania i prowadzenia zdrowego krewetkarium.

ZAKŁADANIE KREWETKARIUM
Akwarium ustawiamy w zacienionym miejscu, podłączamy grzałkę i filtr. Następnie umieszczamy przygotowane suplementy, dekoracje i rośliny w akwarium w odpowiedniej kolejności, zgodnie z przeznaczeniem każdego z produktów. Wyjaśnimy to poprzez ilustracje.

 

Przygotuj odpowiednią ilość podłoża BLACK SOIL, BEE MAX i MIRONECTON POWDER.

Ilość podłoża BLACK SOIL powinna być bardzo starannie dobrana. Minimalna warstwa to 5cm, optymalna warstwa to 7,5 - 10cm. Struktura BLACK SOIL została specjalnie zaprojektowana do rozwoju dwóch różnych grup bakterii. Pierwsza grupa bakterii tlenowych osiedla się w górnej warstwie podłoża i przy użyciu tlenu obecnego w krewetkarium redukuje trujący amoniak i azotany. Druga specyficzna grupa bakterii, która może żyć w środowisku bez tlenu czyli na samym dnie akwarium w strukturze ziaren BLACK SOIL rozkłada azotany do lotnego gazu. Dlatego aby te dwie grupy bakterii mogły się wytworzyć i żyć jednocześnie w podłożu BLACK SOIL niezbędna jest 5cm warstwa podłoża. W naszym akwarium użyjemy 5cm z przodu i 10cm z tyłu.

Ilość MIRONECTON POWDER powinna wynosić 10g na 10l krewetkarium. Ilość BEE MAX powinna wynosić 10g na 30l akwarium. Dla przykładu na akwarium 60l należy użyć 60g MIRONECTON POWDER i 20g BEE MAX. BEE MAX i MIRONECTON POWDER są 100% bezpieczne, trudno je przedawkować więc bądź spokojny. Nawet jak dasz kilka gram mniej lub więcej wszystko będzie w porządku! Najlepiej rozsypać warstwę tak jak na zdjęciach, aby nie była ona za gruba i nie zakrywała całego dna.

Pierwszy krok to rozsypanie na dnie akwarium preparatu bakteryjno-enzymatycznego BEE MAX. Jest to niezbędny krok aby aktywować dolną warstwę podłoża BLACK SOIL, zdolną do filtracji beztlenowej. Ponadto BEE MAX będzie stale poprawiał wiele procesów przemiany materii i obiegu związków azotu w dnie.

Następnie rozsyp niewielką ilość podłoża (0,5-1cm) BLACK SOIL, aby oddzielić BEE MAX od MIRONECTON POWDER.

Teraz czas na MIRONECTON POWDER, rozsyp jego warstwę jak na zdjęciu. MIRONECTON POWDER wykonany z czystego MIRONEKUTONU powoli będzie oddawał do wody dziesiątki życiodajnych dla krewetek, mchów i mikrofauny minerałów. Dzięki najwyższej czystości i zawartości w 100% rudy MIRONEKUTONU w podłożu nie znajdą się zbędne dodatki i domieszki które z czasem mogą się rozkładać i pogorszyć stan wody.

Całość przykrywamy resztą podłoża BLACK SOIL. BEE MAX i MIRONECTON POWDER pod warstwą podłoża z pomocą natury będą dbać o dobry stan krewetkarium. Pozostały MIRONECTON POWDER dodawaj do wody przy każdej jej podmianie, a pozostały BEE MAX dodawaj do wody regularnie według instrukcji.

Wlej wodę delikatnie do około 1/3 wysokości akwarium, najlepiej przykryj podłoże workiem od BLACK SOIL lub połóż na nim talerz, aby lejąc wodę nie zniszczyć przygotowanej struktury dna.

Przygotuj ozdoby ceramiczne lub bezpieczny korzeń, zamocuj ulubione mchy, które wrastają w korzeń, anubiasy lub inne rośliny na korzeniu za pomocą nici, które później usuniesz. Tutaj masz dowolna możliwość wystroju. Najlepiej użyć nici np. nylonowych.

Filtruj wodę od pierwszego dnia po zalaniu stale, do czasu aż bakterie namnożą się w podłożu, na korzeniach i w filtrze. Zazwyczaj dzieje się to w 5-7 dni. W tym czasie możesz dodawać łyżeczkę BEE MAX co drugi dzień.

Następnie możesz dodać odrobinę pożytecznych ślimaków, będą one zjadały niezjedzone resztki, odpady, naloty i niewielkie glony. Ślimaki to biologiczna broń, pomaga utrzymać większą czystość zbiornika. Wszystko co zjedzą ślimaki zostanie w procesach bakteryjnych zamienione w łatwy do usunięcia przez odpowiedni filtr detrytus.

Pamiętaj aby kontrolować liczbę ślimaków. Zbyt duża ich liczba może obciażyć filtrację biologiczną. Kilka ślimaków na niewielkie akwairum 20-30l to ilość optymalna.

Czas potrzebny na dojrzewanie krewetkarium może się wahać od 5-7 dni nawet do dwóch tygodni. Jednak zazwyczaj jest to czas do 7 dni. Jeżeli masz bardzo wymagające i drogie krewetki zainwestuj w test na amoniak i azotany. Jeżeli oba testy pokażą wartość 0 po około tygodniu to znaczy, że krewetki po wpuszczeniu będą bezpieczne.

Po około tygodniu można wpuszczać krewetki. Dobrze jest nowe krewetki powoli adaptować do nowej wody. W tym celu możesz co jakiś czas wlewać odrobinę wody z krewetkarium do worka/pojemnika z nowymi krewetkami. Dobrze trzymać ten worek/pojemnik w krewetkarium aby wyrównać temperaturę. Jeżeli krewetki są z pewnego źródła można wlać wodę z worka/pojemnika do krewetkarium, jest ona bogata w pożyteczne bakterie, jednak w przypadku nieznanego źródła bezpieczniej jest wyłapać krewetki jak już przyjdzie na to czas, aby uniknąć niepożądanych bakterii, planarii i innych niespodzianek.

Po miesiącu usunęliśmy bawełnianą nić z mchu, który się przyczepił już do korzenia. Kilka samic nosi już jaja. Zakładanie krewetkarium zakończone! Teraz czas na Ciebie :)

PS. Jest to przykładowy, najprostszy poradnik zakładania krewetkarium bazujący na 3 sprawdzonych produktach t.j. BLACK SOIL, BEE MAX, MIRONECTON POWDER. Można tą metodę dowolnie modyfikować w zależności od stopnia wtajemniczenia, dodać inne suplementy, aby przyspieszyć procesy dojrzewania i przystosować parametry wody do nietypowych parametrów wody kranowej lub do wody RO ...

 

Niebawem dołączymy kolejne poradniki, m. in. zakładania krewetkarium na wodzie RO ...